Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Savremeni Tretmani

Dora Blog 2024-10-12

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - od simptoma i dijagnoze do savremenih metoda lečenja i prevencije vakcinom.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Savremeni Tretmani

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzročnik je humani papiloma virus (HPV), koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona.

Šta su kondilomi?

Kondilomi su male, papilomatozne izrasline koje se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se obično nalaze na penisu, a kod žena na vulvi, u vagini ili oko anusa. Mogu biti pojedinačne ili u grupama, a njihova veličina varira od glaviče igle do većih formacija.

Uzroci i načini prenošenja

Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih oko 30 izaziva polne kondilome. Najčešći uzročnici su HPV 6 i 11, koji obično ne izazivaju rak, dok HPV 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do malignih promena.

Virus se prenosi:

  • Seksualnim kontaktom (čak i bez penetracije)
  • Vertikalno (sa majke na dete tokom porođaja)
  • Retko, oralnim seksom ili autoinokulacijom (prenosom sopstvenim rukama)

Dijagnoza kondiloma

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda. Ponekad je potrebno uzeti uzorak tkiva na histološku analizu. Važno je tražiti drugo mišljenje, jer se kondilomi mogu pogrešno dijagnostikovati kao polipoza ili druge benigne promene.

Metode lečenja

Postoji više metoda za tretman kondiloma:

  1. Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom
  2. Lasersko uklanjanje - posebno efektno za unutrašnje kondilome
  3. Hirurško uklanjanje - kod većih promena
  4. Topikalni lekovi - kao što je podofilotoxin ili trihlorsirćetna kiselina

Važno je napomenuti da ove metode uklanjaju samo vidljive promene, ali ne i sam virus. Česti su recidivi, pa je potrebno ponavljati tretman.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće, kondilomi mogu brže da rastu zbog promena u imunitetu. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Važno je rešiti promene pre porođaja kako bi se smanjio rizik od zaraze novorođenčeta.

Prevencija HPV infekcije

Najefikasnija metoda prevencije je vakcinacija. Dostupne su dve vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa:

  • Primenjuju se u tri doze
  • Najveći efekat imaju ako se primene pre prvog seksualnog kontakta
  • Preporučuju se devojkama i mladim ženama uzrasta 9-26 godina

Zaključak

Kondilomi su neprijatna, ali u većini slučajeva bezopasna pojava. Ključno je pravovremeno dijagnostifikovati promene i započeti adekvatan tretman. U slučaju sumnje na HPV infekciju, važno je posavetovati se sa više stručnjaka pre donošenja odluke o terapiji. Vakcinacija predstavlja najefikasniji način prevencije najopasnijih tipova HPV virusa.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.